Soome-Ugri pealinna TSIRK |
Petseris, Setomaa pealinnas on valmis saanud biznes inkubator. Maja on siin pool piiri tuntud ka kui Petseri Seto Maja: kenasti remonditud ja külalistele ning seltsitegevuseks avatud. Siberis Krasnojarski krai Haida külas elava Ossipova Manni mustrivihikust pärit motiivide järgi kootud lillelised kirikindad, "Siberi lilled", olid raamidesse kenasti valmis sätitud ja ootasid minu auto pagasiruumis. Kell 15 kohaliku aja järgi (Eesti aja järgi kell 14) pidi toimuma pidulik näituse avamine. Oli laupäev, 12. detsember 2015.
Kala Ingrit, Sarve Õie ja Tulluse Kaja Eesti poole peal |
Sarve Õie, kombekalt Seto rõivis, ja Tulluse Kaja ootasid meid Koidulas. Mina ja Kala Ingrit tulime koos Värska poolt. Neljakesti pidime minu autoga Petserisse sõitma. Kauksi Ülle ja Kalkuni Andreas olid juba jalgsi piiri ületamas. Selline oli Eesti-poolne esinduslik delegatsioon Petseri Seto Maja esimese näituse avamiseks. Tuju oli ülev ja rõõmus.
Sarve Õie, Kala Ingrit ja Tulluse Kaja Kunichina Gora bussipeatuses Petseris |
Sõitsime ootealalt välja. Nüüd asusime juba piiritsoonis. Eesti poole peal ootas 8 autot, kell tiksus juba 12. tundi. Meile hakkas närv sisse tulema. 22 raami ootasid autos, et neid näitusesaali seinale riputataks. Meie oleme aga eesmärgist sama kaugel kui 2 tundi tagasi. Kaja järjekordse isikliku vestluse tulemusena piirivalvuritega sai selgeks, et isegi kui me piiriks oleva Piusa jõeni jõuame, siis üle selle meid eelisjärjekorras ikkagi ei lubataks. Vene poole peale minekut ootas üle 10 auto ja tempo oli olematu.
Sarve Õie ja Jacobsoni Külli bussis |
Esimene Vene putka on köki-möki, seal jagatakse vaid blankette. Vaat teine, see on juba tõsisem ülevaatus. Täitsime kõik nõutud vormid ja jäime sõbralikult naeratades oma aega ootama. Jumal tänatud, et ei olnud vahetuse aeg. Mingit söögikorda ka ei paistnud olevat. Asi sujus, templid saime passidesse ja loa tolliputka juurde astuda samuti.
Kauksi Ülle ja Kala Ingrit joovad teed |
"A unas võstavka budjet, v Petchore."
"No što, kakaja võstavka?"
"A vot takaja!" (näitame raame)
"A gde kartinki?"
Hambad ristis surume alla kohutavat naeruhoogu, tehes tollitöötajale selgeks, et meil ei olegi täna pilte, vaid näitus on kinnastest. Selle peale uurib ta, kas me need ikka tagasi ka viime. Kui me lubame pühalikult need kohutavalt ebamäärased tooted ka tagasi Eestisse viia, siis viipab ta kergenduseks käega ja laseb meil üle piiri minna, ilma kogu seda väga keeruka kauba deklareerimist. Issake, ole tänatud! Me kõik ohkasime kergandatult.
Sarve Õie ja Kalkuni Andreas söövad küpsist |
Vastuvõtt uhiuues Seto Majas oli lahke. Pererahvas ootas tee ja küpsistega, kinnaste jaoks olid vastselt seina keeratud kruvid ootamas. Kuna tragisid kätepaare oli meil kaasas mitmeid, siis näitus kerkis justkui võluväel. Ilus tuli! Pärast oli veel ametlik avamine rohkete sõnavõttude ja kiidulauludega, pildistamine ja tee joomine. Kõik läks väga hästi. Aitjumakest Hõrna Aarele, kes idee õhku viskas, Pihkva Eesti konsulile, kes meid tagasi piirile viskas, Helju Majakile mind tõlkimast ja suurimad tänud kõigile nimepidi mainitud peaosalistele ning mainimata jäänud episoodilistes rollides figureerinutele.
Setomaa ajalehe peatoimetaja Kauksi Ülle kõnelemas |
Seto Käsitüü Kogo tegevjuht Kala Ingrit kõnelemas |
Delegatsioon Eestist |
Näituse autor Külli Jacobson Petseri linna välissuhete osakonna juhataja Juliaga |
Eesti delegatsioon täies koosseisus |
Julged piiriületajad |
Helju Tsopatalo ja teised kohalikud külalised |
Külli Jacobson
No comments:
Post a Comment