Wednesday, December 14, 2011

Seto Käsitüü Kogoga Soomes


Reisisadamas ärasõitu
ootamas. Pooleli on
kindapaar Lobodka mustriga
 ja peene Eesti lõngaga
Hiljuti saabusin suure lõnga ja pisut vähenenud kinnaste laadungiga Soomest, kus Kagu Kudujad osalesid koos teiste Seto käsitöölistega tutvumisreisil Soome Vabariigis. Eesmärgiks oli tutvuda erinevate poodide ning Jõululaatadeha Helsingis, Tamperes, korraldada Seto kultuuri tutvustav esinemine ning näitus-müük Nokia linnas ning osaleda Vesilahti valla Jõululaadal, mis toimus juba 19. korda kohalikus põhikoolis.

Tooted Artisaani galeriis
Reis algas minu jaoks juba neljapäeval, kui ennast Tallinnasse minema sättisin. Pisut jube tundus mõte öisest sõidust Setumaalt Tallinnasse, et hommikul kell 8 laeva peale jõuda. Seetõttu läksin juba päev enne minekut pealinna valmis ja olin värske ja puhanuna, reisist pisut ärevuses, A terminalis ärasõidu hommikul valmis.

Laevasõit Helsingisse kulges heas seltskonnas kiiresti. Soome pealinnas oli seejärel aega kaks tundi, et kesklinna poodidega tutvust teha, sealset väljapanekut imetleda ning uusi ideid leida. Mulle väga meeldis Kiseleffing Talo ja Bockin Talo, mõlemad Senatin Tori ääres toomikiriku vastas. Edasi kulges mu tee läbi ristteede Poihjoisesplanadile, mis on Helsinki kõige eksklusiivsem ostutänav. Seal jäid silma Louis Vuitttoni stiilne aken ja Marimekko. Ka Kankurin Tupa, kus Kagu Kudujate kirikindad müügil, on selle tänava ääres.

Kankurin Tupa vaateaken seest poolt
Peale Vantaas asuva käsitöötarvete kaupluse külastamist sõtsime samal õhtul Nokia linna, kus me mõlemad ööd veetsime ja kus meile esimesel õhtul veekeskuses sauna ja grilliõhtu korraldati. See oli väega mõnus, sai puhtaks ja söönuks. Aitäh korraldajatele!

Nokia käsitöö-
meistri seinavaip
Laupäev möödus Nokias, kus saime kaeda kohalike käsitööliste kõrgetasemelist Jõulunäitust. Tutvusime kohaliku rahvaülikooli käsitöö osakonna töötubadega (siidtrükk ja kangasteljed) ja korraldasime ise Seto käsitöötubasid. Kõik osalejad panid välja oma toodete näitusmüügi ning peale korradajate poolset kaebekoori esinemist, laulis-tantsis ka paremik Seto leelotajatest.

Seto leelotajad ja Setomaa
koolide õpilased Nokias esinemas
Päev lõppes Tampere ekskursiooniga: külastasime Tallipihan Jõuluküla, Finlaysoni keskuses toimuvat disainimüüki Modus Market ja keskväljaku Jõululaata. Sadas laia lund, kõlasid mahedad jõululaulud, pakuti hõõgveini - Jõulutunne oli tekkinud.

OÜ Kagu Kudujate väljapanek
Vesilahti Jõululaadal
Pühapäeva varahommikul sõitsime Vesilahti kooli, et valmis sättida laadalauad. Rahvast käis palju ja kõik imetlesid Seto kõrgetasemelist käsitööd. Õhtuks olime kodus tagasi. Magada sai vähevõitu, kuna süda sundis õhtuti noorukite kombel kaua üleval olema ja naljajutte rääkima. Seltskond oli nii hea, et patt olekski olnud magada. Seda saab ka kodus teha. Aitäh Seto Käsitüü Kogole ja korraldajatele, olen valmis teiega jälle tulema ja minema ja olema. Head Jõuluootust kõigile!

No comments:

Post a Comment